Prvo gde se i kako moze kampovati... Sto se Evrope tice, uglavnom svuda mozete kampovati u divljini ukoliko niste previse blizu naselja. Ima izuzetaka i ima i pravila... zavisi gde se nalazite.
Ona prava zapadna Evropa... stara Evropa... moze se kampovati u divljini bez dozvole ukoliko ne narusavate neciji privatni posed, ukoliko niste u neposrednoj blizini grada ukoliko postujete osnovne ljudske i moralne norme, zakone, prirodu,... U 99% slucajeva vam nece niko zameriti za postavljanje kampa radi nocenja. Paljenje vatre je vec druga stvar... i to vam nece bas proci u EU! Naravno za ovako kampovanje na divlje nemojte racunati ukoliko mislite da tu provedete vise od jedne noci. Nocenje ce vam svi tolerisati. Bitna stvar je da ne ostavljate djubre, t.j. da ga pokupite i ponesete sa sobom do prvog kontejnera ili kante za djubre. E sad... ovo je za zemlje koje tolerisu, sto je veci deo Evrope
Skandinavija... Danska apsolutno i potpuno zabranjeno!!! Gadno cete se provesti ako vas uhvate i skupo ce vas kostati! Svedska, Finska, Norveska... apsolutna i potpuna dozvola slobodnog kampovanja bilo gde! Zakon kaze da zbog svoje bezbednosti morate biti udaljeni minimum 50 metara od puta a zbog zastite tudje privatnosti, minimum 150 metara od bilo kakvog gradjenog objekta. Osim te dve stvari, bitno je da ne palite vatru, ne zagadjujete i ne ostavljate djubre. Zbog ovakvih pravila, hiljade jezera u ovim zemljama imaju potpuno pitku vodu.
A inace gde i kako kampovati... to je vec vise subjektivna stvar.
* Ja licno volim da imam bar neki manji otvoreni prostor pred sobom kako bih u slucaju nekog iznenadjenja (divlja zivotinja) imao prostora za neko manevrisanje.
* Ukoliko je moguce volim da imam vodu (po mogucnosti planinski potok ili reku) u neposrednoj blizini. Takve vode su uglavnom zbog brzog toga ciste i mogu se koristiti, ako ne za pice, onda bar za higijenu, pranje zuba, kuvanje kafe,...
* Volim da imam neke gusce krosnje ispod kojih cu namestiti sator. Bice malo suvlje zato sto u slucaju kise nece padati direktno na tlo. Iako se voda sliva, ona pronalazi idealnu putanju pa se uvek nadje parce malo suvljeg tla za kamp, kao i nesto suvljeg granja za eventualno paljenje vatre.
* ukoliko ima neke reke ili potoka, pozeljno je da se nadje neku uzvisenje... metar-dva iznad nivoa vode. Kampovali smo par puta kada je usled kisa, preko noci nivo vode dosta narastao.
* Ukoliko se ide na kampovanje u neka malo vise divlja mesta, gde postoji mogucnost da ima medveda, pozeljno je da se eventualna vecera sprema negde na manjoj udaljenosti od samog kampa, i da se hrana preko noci ne drzi u kampu.
* I naravno ima ono staro pravilo... ne pisati i ne kakiti blizu vode... pogotovo ne uzvodno
Ima puno sajtova posvećenih ovoj temi, a na nekima čak i GPS koordinate povoljnih lokacija:
wildcamping.co.uk
go4awalk.com
legalisewildcamping.com
walkingandhiking.co.uk
worldofwildcamping.com
motorhomefacts.com